Liga Ochrony Przyrody jest Stowarzyszeniem utworzonym w 1928 roku, obecnie działa na podstawie Ustawy z dnia 7 sierpnia 1989r. „Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20 z 1989 poz. 104 i pozostałymi zmianami) oraz na podstawie Statutu uchwalonego przez XXV Zjazd Krajowy Delegatów Ligi Ochrony Przyrody w dniu 19 czerwca 1999r., który został zarejestrowany w przez Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 13 grudnia 1999r.
Liga Ochrony Przyrody wyróżnia się szeroką działalnością wśród młodzieży szkolnej, szczególnie dużą liczebnością członków i szkolnych kół. Ogółem w Polsce Liga Ochrony Przyrody zrzesza ponad 300 tys. członków w około czterech tysiącach działających aktywnie szkolnych kołach LOP.
Po II-giej wojnie światowej Liga Ochrony Przyrody reaktywowana została w 1956 roku jako stowarzyszenie wyższej użyteczności.. Struktura Ligi Ochrony Przyrody zmieniała się w miarę wzrostu liczby członków, nałożonych zadań i zachodzących zmian podziału administracyjnego Polski.
Liga Ochrony Przyrody w Lesznie powołana od 1956 roku działała jako organizacja powiatowa, a od 1976 roku jako Zarząd Wojewódzki Ligi Ochrony Przyrody.
Po dokonanych zmianach w podziale administracyjnym kraju, zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie z dnia 13.02.1999 r. powołany został Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lesznie, który został upoważniony do prowadzenia działalności organizacyjnej na terenie byłego woj. leszczyńskiego.
Liga Ochrony Przyrody w Lesznie zrzesza ogółem 5840 członków w 87 kołach.
Z ogólnej liczby 5840 członków, 744 członków to osoby dorosłe zrzeszone w 22 kołach LOP działających przy organizacjach społecznych i zakładach pracy, pozostała większość członków zrzeszona jest w szkolnych kołach LOP.
Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lesznie prowadzi działalność statutową w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.
Doskonałe efekty edukacyjne i popularyzatorskie daje współpraca z młodzieżą szkolną zrzeszoną w szkolnych kołach LOP. Od wielu lat Liga Ochrony Przyrody prowadzi konkursy krajowe i lokalne dla młodzieży, które spełniają rolę dydaktyczno wychowawczą wśród młodzieży.
Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lesznie zaopatruje szkolne koła LOP w odpowiednie materiały propagujące wiedzę ekologiczną i ochronę środowiska, wypełniając swoje obowiązki statutowe w zakresie popularyzacji kształtowania właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego.
Zaopatrywanie szkolnych kół LOP w materiały edukacyjne jak i nagrody dla laureatów organizowanych konkursów przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lesznie, odbywa się dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Nadleśnictw z okręgu leszczyńskiego oraz zgromadzonych składek członkowskich.