Już po raz szósty odbyła się 24 maja 2014r. akcja Czyścimy Jezioro Dominickie. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa wraz z licznym gronem instytucji wspierających, których lista jest bardzo długa, m.in. Gmina Włoszakowice, Nadleśnictwo Włoszakowice, Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Leszczyńskie, Gminny Zakład Komunalny we Włoszakowicach, Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami z Błotnicy, Polski Związek Wędkarski Oddział Poznański, Liga Ochrony Przyrody Okręg w Lesznie, firma John z Grotnik, Leszczyński Klub Morsów Yeti, nurkowie zrzeszeni w klubach: Octopus z Leszna, Triton z Kościana oraz nurkujący indywidualnie, a także wiele innych podmiotów, dzięki którym na uczestników czekały liczne atrakcje na zakończenie akcji.

Organizatorzy cieszą się z osiągniętego wyniku. W akcji uczestniczyło prawie 350 osób, w tym 23 nurków spenetrowało podwodny świat, a pozostałe osoby aktywnie przeczesywały ląd. Grupy terenowe wysłane zostały do 13 sektorów, które obejmowały nie tylko linię brzegową Jeziora Dominickiego. Śmieci zebrano dużo, bo aż 12m3 o łącznej masie około 1800 kg. Sporo, ale organizatorzy zaznaczają, że zauważalny jest spadek ilości śmieci w porównaniu z wcześniej przeprowadzonymi akcjami. Akcja przynosi wymierne korzyści dla dobra środowiska.

W tym roku do wspólnego sprzątania przyłączyła się liczna grupa młodzieży reprezentująca Ligę Ochrony Przyrody w Lesznie. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych pod opieką Pani Mirosławy Szymańskiej stanowili mocną grupę. Zresztą jako jedyna zorganizowana grupa przyjechała autobusem w liczbie 35 osób, a  kolejne 15 osób dotarło pojazdami prywatnymi. Stroną medialną zajął się Pan Adam Popielarski, który dokumentował przebieg akcji w wykonaniu naszej grupy. Nie obyło się bez małego załamania pogody i ulewnego deszczu oraz wpadek organizacyjnych, ale wszystkie trudności zostały pokonane. Liczy się zaangażowanie młodzieży i chęć działania dla dobra przyrody, za co dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu w Boszkowie.

Prezes LOP w Lesznie Dariusz Kociubiński

Galeria zdjęć 1 | Galeria zdjęć 2

{phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

{phocagallery view=category|categoryid=11|limitstart=0|limitcount=0}

Joomla Extensions