W chłodne piątkowe popołudnie 6 listopada 2015r. w Ośrodku Edukacji Leśnej "Zaskroniec" w Koczurach odbyło sie szkolenie "Formy edukacji leśnej społeczeństwa". Organizatorem szkolenia było Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lesznie, a udział w nim wzięło 20 nauczycieli oraz opiekunów szkolnych kół LOP Okręgu Leszno.

 

W pierwszej części Rafał Śniegocki Naczelnik Wydziału Promocji, Edukacji i Udostępniania Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zaprezentował materiały dydaktyczne dla nauczycieli, z których korzystają edukatorzy leśni (książeczki, scenariusze zajęć o lesie, przykładowe publikacje). Poinformował zebranych, gdzie można nabyć materiały, do kogo się zgłosić, z jaką ofertą edukacyjną można się spotkać w nadleśnictwach.

 

W drugim etapie Karolina Prange specjalista edukacji leśnej z Nadleśnictwa Łopuchówko z Ośrodka Edukacji Leśnej "Łysy Młyn" przeprowadziła warsztaty nt. "Drzewo czy drewno". Rozpoczęła od gry ruchowej "Poznajmy się i współpracujmy ze sobą tak, jak to robi las". Następnie zaprezentowała leśne puzzle edukacyjne wraz z pokazem tworzenia własnych puzzli dla dzieci na zajęcia, budowę drewna, konspekty zajęć realizowanych w OEL "Łysy Młyn". Praca w grupach polegała na przeprowadzeniu doświadczeń dotyczących badania właściwości fizycznych drewna, tworzenia wykreślanek i krzyżówek. Warsztaty zostały podsumowane wypełnieniem karty ewaluacyjnej zajęć.

 

W ostatniej odsłonie Małgorzata Krupa i Anna Barycza specjaliści Nadleśnictwa Włoszakowice wykonały warsztaty z praktycznej umiejętności malowania na drewnie. Uczestnicy zajęć na plastrach drewna za pomocą kalki technicznej wyrysowali kontury zwierząt, a następnie pomalowali je farbami. Wszyscy twórcy zabrali swoje dzieła ze sobą.

 

Przy ognisku i pieczeniu kiełbasek można było wymienić uwagi i spostrzeżenia. Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, torby upominkowe oraz materiały szkoleniowe.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom za udział w szkoleniu oraz za aktywne uczestnictwo w warsztatach, wykładowcom za interesujące i merytoryczne prowadzenie zajęć oraz przekazanie materiałów szkoleniowych, a także gospodarzowi obiektu za udostępnienie wiaty edukacyjnej i przygotowanie ogniska.

 


 Galeria zdjęć -  Dariusz Kociubiński


Galeria zdjęć - Adam Popielarski

Joomla Extensions